Dave : Fanoušci nás nikdy nepřestanou ohromovat...


V dokončení rozhovoru Davida Gahana pro rádio BBC se dostáváme ke zpěvákovu vztahu k Davidu Bowiemu, otcovské roli Daniela Millera, a také k fascinující fanouškovské fantazii (či spíše smyslu pro humor některých obrazotvorných fans…:)Tak teď jsme zahráli několik vašich oblíbených písniček od různých autorů. A máme tu prosbu i na jednu věc od Davida Bowieho, ale nerad bych pustil něco špatného, takže Davide, jaká je tvoje nejoblíbenější písnička od Bowieho?

Je z alba Ziggy Stardust a jmenuje se, tuším, Rock'n'Roll Suicide.

Ta je skvělá.

Ano, o žádné lepší nevím.

Napadlo tě někdy, že tvoje práce v Depeche Mode, to zpívání, napadlo tě někdy, že se to dá přirovnat k Heroes od Davida Bowieho?

No, občas si tak trochu připadám. Abych byl upřímný, když za mnou tehdy (v roce 1980) přišel Vince Clarke zeptat se, jestli bych nedělal vokály v jeho kapele – to se ještě nejmenovala Depeche Mode – tak jsem po té příležitosti hned skočil. A on pak řekl, že by trochu chtěl, aby to bylo jako Heroes, takže jo, jasně, určitě. A znáš to, pořád si hraju na Bowieho. (směje se)

Říkal jsi, že ses byl na něj podívat.

Ano, byli jsme s manželkou pozváni na jednu speciální show v New Yorku, ale nebylo to nic moc. Bowie tam hrál věci ze svého alba Low, to bylo skvělé. A hráli tam sice někteří dobří muzikanti, jejichž věci se mi líbí, ale celé to bylo pojato špatně. Vtipné na tom je, že naše děti, moje a Bowieho, nyní chodí do stejné školy v New Yorku, takže ho teď vídám vlastně docela často (směje se)…ale tehdy jsme se neznali.

Vídáte se před školou..

Nojo, když vodíme děti do školy. No, přišel za mnou tehdy během toho představení Low jeden novinář a řekl mi: „David by tě chtěl poznat.“ A já na něj koukal a říkám: „Jakej David?“ (směje se). A pak mi to došlo a vůbec se mi tam nechtělo, říkal jsem si, že bych si připadal zase jako ten třináctiletý fanoušek a do toho bych se nerad vrátil. Ale Jennifer mě potom přemluvila a setkali jsme se s ním po koncertě a byl moc fajn. Poznali jsme jeho i jeho manželku a oba jsou moc milí. V jistém ohledu to bylo trochu jako kdybych se koukal do zrcadla, protože jsme za ním přišli dozadu do zákulisí a on vyšel ven z šatny, prohlédl si ten dav lidí, co tam stál, pak ukázal na mě a řekl: „Tebe já znám!“ (směje se). Já vím, že když jsi začal o Bowiem, chtěl jsi mluvit o hudbě, ale tohle jsem musel říct, tak nějak to k tomu patří. (směje se)

Je tu jedna otázka od fanoušků, kteří byli na vašem koncertě v Shefieldu. Ptají se, jaké je pro tebe koncertování posledních pár let, kdy také přispíváš na desky svými písničkami? Jak to teď v kapele vypadá?

Martin pořád píše skvělé písničky, ale co se stalo, stalo se, a posunulo nás to zase o trochu dál, kam jsme potřebovali. Je tam mnohem více takové té zdravé soutěživosti, ale vlastně se toho v našich vztazích tolik nezměnilo. Daniel Miller z Mute by vám řekl, že od té doby, co jsme za ním přišli poprvé, když nám bylo osmnáct, devatenáct, jsme se vůbec nezměnili. Pořád ty stejné hádky, stejné dohadování o tom, co si dáme k večeři, nebo kdo tentokrát vyhraje ve fotbálku..Pořád ty samé důležité věci.

Dostal jsem se k jednomu rozhovoru s Depeche Mode, který pravděpodobně patřil k těm prvním, možná to byl ten úplně první. Vy jste tam byli ve studiu s Danielem a vy jste byli ještě takoví malí kluci, kteří se za ním schovávali a stydlivě mu šeptali: „Co jim tu máme říkat?“ A on jako správná otcovská figura od vás odešel na druhou stranu místnosti k mixážnímu pultu a řekl: „Nahlas, já vás neslyším!“

(Směje se) No, Daniel je prostě Daniel. Pořád je s námi, stará se o nás..

I teď v průběhu natáčení za vámi byl párkrát ve studiu.

Ano, je to skvělý člověk.

Tady Jason se ptá, a vlastně spousta lidí položila tuhle otázku, proč jste vlastně nikdy nehráli na hudebních festivalech? Konkrétně, proč jste tam nikdy nehráli, jestli jste dostali nějaká pozvání tam hrát a jestli byste vůbec chtěli.

No, vlastně jsme mluvili o tom, že bychom se na některých objevili letos, ale pak jsme to zamítli. Ale někde se nedávno objevila zpráva, že budeme na nějakém hrát (v Glastonbury), takže to bych rád vyjasnil – hrát tam nebudeme. (směje se) Určitě ne letos, ale kdo ví, možná příští rok.

A chtěl bys to zkusit?

No, vlastně už jsem to zkusil, párkrát jsem takhle hrál při svém prvním sólovém turné, byla to docela legrace. Vážně jsme si to užívali – přišli jsme na pódium, hráli nějakou třičtvrtěhodinku a zase odešli.(směje se) Jako skupina jsme tohle nikdy nedělali, ale dokážu si představit, že bychom to zkusili, tak možná třeba příští rok.

A budete mít tentokrát v Británii víc koncertů?

Ano, to budeme, určitě. Ale až později. Rozhodně tu chceme mít víc koncertů, ale řekl bych, že se k tomu dostaneme až někdy na konci podzimu, někdy před Vánoci. Tentokrát jsme se totiž zaměřili na všechny ty velké stadiony, tohle turné bude stadionový open-air. Otevíráme koncertem v Tel Avivu, po už naplánované evropské části se chceme přesunout do severní Ameriky, taky udělat pár koncertů v jižní Americe, a pak se nejspíš zase vrátíme do Evropy.

Tak si teď říkám, jaký to asi musí být pocit, když si zabalíš, zamáváš manželce a dětem na rozloučenou a řekneš jim, že se možná uvidíte o Vánocích.

(Směje se) Doufám, že tu ještě budete, až se vrátím, to si spíš člověk říká. S rodinou to v tomhle ohledu nikdy není lehké. A nikdy nebude.

S Andym jednou hovořili o filmové muzice, a tak bych se chtěl zeptat, jestli jste někdy uvažovali o tom dělat jí, dělat filmovou hudbu, že by Depeche Mode někdy natočili nějaký soundtrack, třeba k nějaké Bondovce.

Hmm, no tak o soundtrack k Bondovce nás nikdy nikdo nepožádal.. nejspíš proto, že bychom se hodili spíš k filmům jako Vnitřní nepřítel III, to je spíš náš šálek kávy. (směje se) Ne, vážně, na tomhle albu je hodně věcí, které mi znějí tak nějak filmově.

V jednom norském hudebním magazínu jsem se dočetl o videoklipu k singlu Wrong, že je prý jako vystřižená scéna z filmu Batman: Temný rytíř.

Ano, ten dojem chápu. To bude tím, že nic v tom klipu, ani to, jak je natočený, není uděláno správně, všechno je špatně (Wrong), a to se mi na tom tolik líbí. A jsem rád, že jsi to tu zmínil, Marku, protože to, jak Patrik Daughters udělal ten klip, od začátku až do konce, to je opravdu povedená práce.

Ano, tak a tahle otázka od fanoušků se mi opravdu líbí: Víte o tom, že přebal k vašemu novému albu vypadá jako mapa Moskevského metra?

No, mám dojem, že naši fanoušci nás nikdy nepřestanou ohromovat. Všechny ty detaily, kterými se zabývají. Všechny ty věci, co je zajímají a co si shánějí. Vůbec nevím, kde ty nápady berou, nicméně musím uznat, že jsou zcela jistě ti nejvěrnější.No, kde to berou, se na ten přebal podívej..

Jo, podívám se. Ale já spíš mluvím o všech těch samolepkách, emblémech a dalších doplńcích..

A ještě poslední otázka, která zajímá vaše fanoušky: už tě poslouchání CD omrzelo nebo ho pořád posloucháš?

No, byl jsem se podívat na MGMT a to jejich loňské album se mi opravdu líbilo a samozřejmě mě inspirovalo při práci na našem albu. Od začátku až do konce mi to celé nahrávání s DM připadalo, jako bychom spolu už léta nepracovali. Celé to zní opravdu báječně.

A zní to jako album.

Přesně tak. To je to, co vždycky hledám. V tomhle jsem už docela vyškolený, hodně toho vím a vždycky chci album, které bude mít začátek a konec a které bude mít i takové to hudební putování mezi tím.

Rozumím. Bylo mi ctí si tu s tebou povídat a mockrát ti děkuju, že jsi přišel. Přeju hodně štěstí s novým albem. A pořád věřím, že ani spousta obyvatel Moskvy by nenechala odjet Dave Gahana z Ruska, aniž by mu nepopřáli hodně štěstí s novým albem!


rozhovor : BBC 6 Music
překlad : Lucish    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


nick :

14. března 2009, 17:09     

good job Lucish!


Vincent HS :

15. března 2009, 00:36     

Well done!


wifi :

16. března 2009, 10:05     

ale ten obal opravdu vypadá jako to ruské metro, když na to tak koukám :o


helga :

16. března 2009, 11:24     

Je to velmi dobre odvedena prace,moc pekne Lucko:-)


Lucish :

16. března 2009, 16:29     

Moc vám všem děkuju, jsem velice ráda, že jste spokojeni. A budu se snažit i nadále, abyste byli:-)

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků