Dave: dobrá nahrávka potřebuje čas


Italský deník Reppublica během milánských promo rozhovorů zpovídal Davida Gahana ve zhruba 8 minutovém video interview. Probrali Boba Dylana, Dave se více rozpovídal o tom, co je myšleno názvem desky "Spirit", a také zavzpomínal na koncerty v Itálii. Překlad rozhovoru níže...


Hned na začátku našeho rozhovoru se nemohu vyhnout jedné otázce : Co si myslíš o tom, že Nobelovu cenu za literaturu dostal hudebník Bob Dylan?

Dave: Zrovna jsem se o tom doslechl, jeden kamarád z New Yorku mi o tom poslal smsku. Je to ohromné, skvělá věc!

Jasně, ale měl jsem na mysli spíše, že on byl muzikant, a...

Dave: Jo, dobrá poznámka - víme že to bylo literární ocenění. Ocenili ho za verše, které psal... Více než ocenění za hudbu to bylo za jeho texty.

OK, pojďme mluvit o albu Spirit. Víme že na něm ještě stále pracujete, ale chci se zeptat, kdy jste začali poprvé přemýšlet o novém albu, a co byla hlavní idea, kterou jste měli?

Dave: Myslím že jsme o tom začali přemýšlet více než před rokem.. Martin už psal písně, a já jsem už v New Yorku také měl nějaká dema. Nebyl jsem úplně rozhodnutý, zda je použiju na sólovou tvorbu, nebo pro Depeche Mode. Martin už také předtím psal, pořád na něčem pracoval - vydal album instrumentálek, takže pak prostě jen pokračoval v psaní. Já to měl podobné - vydal jsem desku se Soulsavers, a pak pořád psal dál... Nakonec jsme se všichni setkali, a hodili řeč na téma nové album. Šli jsme do Martinova domu, a tam jsme se rozhodli, koho vybereme za producenta. Teď už víte že to je James Ford...

...to jsem chtěl dát jako další otázku...

...ano, chtěli jsme, nebo alespoň určitě já jsem chtěl někoho nového. Už jsme udělali tři alba s Benem Hillierem, a pomyslel jsem si, že nemůžeme spolupracovat se stejným člověkem donekonečna. Pro nás je potřebné, aby vedle nás byli různí lidé.

Na tiskové konferenci jste nám pustili krátkou ukázku nové tvorby. Bylo to zvláštní - zpívali jste tam o revoluci, a o zklamání ("Kde je ta revoluce? No tak lidi, zklamali jste mě"). O čem to je?

Dave: Ono je to tak, že v hudbě, v písních je vždycky vstřebáno něco, co se děje okolo tebe. Někdy je to osobní záležitost, někdy je to o vztahu k někomu druhému, někdy je to o pohledu do sama sebe, pokládáš si otázky... No a někdy je to taky o ničem! (smích) Jinak, myslím že mnoho písní z nového alba je směřována směrem ven. Rozhlíží se okolo sebe a jsou zasažené tím co se děje ve světě. Samotný název : Spirit, to naznačuje něco ve smyslu : "Kam se poděl náš duch? Kam se poděl duch jednoty? Kde všichni jsme? Co se to vlastně děje?" Zdá se totiž, že spousta lidí se snaží v nás zachovat pocit, že jsme rozdělení... Tohle nás ovlivnilo, a dostalo se to do naší hudby.Dave Gahan se Soulsavers v Miláně, 2015


Po vydání desky vyrážíte na turné. Tři koncerty ze 32 budete hrát v Itálii. Máte tady obrovskou armádu fanoušků. Víte jak hodně jste v Itálii zbožňovaní? A tušíte proč?

Dave: Tady je v lidech jistá vášeň... Je to v různých věcech, třeba i v jídle...(smích) Italové na koncertech reagují svým zvláštním způsobem, písně mají svůj duch... Na koncertě se vždycky pokouším vydat něco z mé duše, a zdá se mi, že to tu lidé opravdu oceňují. Cítím tady tu vášeň...a koncerty jsou tu vždycky mimořádný zážitek.

Vzpomeneš si na některý konkrétní koncert tady? Nahrávali jste tu i live DVD...

Dave: Tady to bylo pokaždé v pohodě. Teď mám v hlavě nejvíc mojí poslední show, kdy jsme tu hráli se Soulsavers v Miláně, a je to vlastně jen pár měsíců zpátky. Bylo to velmi neobvyklé, intimní turné... Cítil jsem tu opravdu komfortně. Takhle se cítím v Itálii vlastně pokaždé. Velmi přirozeně.

Jaký je rozdíl mezi tím, když skládáš se Soulsavers a s Depeche Mode? Myslím jak v osobní rovině, tak i v rovině hudební...?

Dave: Samozřejmě, je to odlišné. Pokaždé zapojuješ jiné svaly. Projekt Soulsavers je při tvorbě hudby více spontánní, organický. Hodně věcí přicházelo z živého hraní, kdy se zapojili všichni muzikanti. To samé platilo i pro koncerty, ty byly hodně jiné. Při Depeche Mode jsi součástí velké show, je tam hodně vizuálů, a spousta věcí okolo... Ale mě baví práce v obou týmech. Mám štěstí, že můžu dělat obojí, a a zkusit si jiný styl práce. Myslím že to prostě potřebuju. Potřebuju chvíli dělat s jinými lidmi, abych se pak s novým elánem vrátil k Martinovi a Fletchovi.

Máš na mysli, že máš štěstí, že nejsi postavený před volbu : buďto tento projekt, nebo ten druhý.

Dave: Přesně, jsem rád že mám dost času a příležitostí to takhle dělat. Album Depeche Mode je delší proces - je tam psaní, nahrávání, koncertování...to zabere třeba 2-3 roky, než se všechno dá dohromady. Lidé se mě často ptají, proč máme tak dlouhé pauzy. Ale abysme vydali něco dobrého, prostě potřebujeme čas (smích).-sin-


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků