Dave: DM a Soulsavers jsou velký rozdíl


Francouzský magazín Rock & Folk zpovídal Davida Gahana a Riche Machina den před jejich vystoupením v La Cigale v Paříži (1.listopadu 2015). Rozhovor bude pro část fanoušků DM možná trochu rozpačité čtení, nicméně pravda je taková, že Dave nalezl v práci s Richem velké zalíbení...

Rock & Folk: Internet je často zatracovaný, že umožňuje kradení hudby. Ale zase usnadňuje výměnu audio souborů. Představujeme si, že tak nějak asi pracujete když nahráváte album...?

Dave Gahan: Faktem je, že je to jednodušší, než posílat pásky poštou. Můžeš sdílet všechno co uděláš, a to okamžitě.

Rich Machin: Není to jako dřív - nemusíme trávit tři měsíce ve studiu, dokud nevytvoříme něco s čím můžeme vyjít ven.

Dave Gahan: Naštěstí nemáme žádné vydavatelství, které by nám dalo takový rozpočet.

Rich Machin: Internet nám nabízí čas a svobodu.. Prostě můžeme dělat kdykoliv se nám zachce.

Nicméně, když si stanovíte nějaký termín, který musíte respektovat, může to být určitým způsobem motivující...?

Dave Gahan: Ano, ale zpravidla se pak vytrácí pocit spokojenosti sám se sebou. S Depeche Mode po celé roky fungovalo všechno poměrně hladce, protože často prvotní nápad byl ten správný. Obecně vzniklo základní demo, už s nějakou melodií, rytmem, které mělo už jasně danou podobu. Pro moje uši tahle první verze většinou už byla hodně dobrá. Pak jsme začali vytvářet aranže, a celá ta mašina se podstatně zpomalila... S Richem je to odlišné. Naše tempo je...barové! Dostávám do ruky hudební nápady s dobrými aranžemi, ale mám dostatek prostoru vyjádřit sám sebe, nic není pevně dáno. Soulsavers, to je deset lidí na pódiu, všechno se pořád pohybuje a mění.
Když se podíváš na ty staré dokumenty s muzikanty ze 60. a 70. let, pochopíš, že jejich metody jsou to správné. Třeba Rolling Stones ve studiu - ze začátku to neladí a skřípe, a pak najednou začne píseň dostávat tvar a prásk - je to tam! Je to úplná magie. Za to je hodně zodpovědný Keith Richards.

Tvoje spolupráce by mohla být vyjádřena jako: Soulsavers s hlasem Depeche Mode. Co je tu za problém, že se pokoušíš svému hlasu objevit nová terirotia?

Dave Gahan: Práce s Depeche Mode nemá nic společného s tím, co dělám s Richem. S Depeche Mode je to velký produkční mechanismus, a výsledek musí odpovídat nějakým očekáváním. Snažil jsem v posledních letech to trochu ovlivňovat, i když jsem si dobře vědom toho, že dělám s fantastickým skladatelem, který ve svém koutě napíše dema, a očekává, že výsledná píseň se jim bude podobat. Skutečnoou svobodou, kterou mi Martin dává, je vyjádřit své vlastní pocity pomocí jeho skladeb. Se Soulsavers, i když jsem usměrňován tím, co si myslí Rich, vše vychází přímo ze mě. A to je kurva rozdíl.

Možná už si myslíš, že s Depeche Mode už jsi dosáhl všeho. Co ti mohou nabídnout Soulsavers?

Dave Gahan: Být s někým naladěný na stejnou frekvenci, to je dar. Není to otázka stylu, nebo technologie, ale spíš určitá spoluúčast na způsobu tvorby. Rich tu loď řídí, ale muzikanti a já to posouváme dál.

Rich Machin: Skutečným úspěchem je, že se podařilo dosáhnout ještě lepších výsledků, než jsem si představoval na začátku. Prostě zužitkovat talent mých partnerů bez toho abych jim určoval směr.

Takže se dá říct, že Rich je tak trochu zachránce duší?

Dave Gahan: Třicet pět let už zpívám, a občas úplně dobře nemám jasno proč. Se Soulsavers cítím, že to všechno má nějaký smysl, a je to velmi silné, emocionálně. Jde to těžko vyjádřit slovy.Thanks to dmtvarchives.com


-sin-
    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků