Béčko týdne: Surrender/Headstar


U příležitosti jubilejního pokračování naší DM B-Sides party se v tomto seriálu zastavíme u 10 zásadních béček Depeche Mode. Během začátku turné k singlové kompilaci v roce 1998 vyšel singl Only When I Lose Myself s materiálem, který obsahoval tři nové skladby. My se zaměříme na B-Strany Surrender a Headstar...
Všechny tři skladby nahrávala kapela v březnu 1998 s producentem Timem Simenonem. Na rozdíl od nahrávání alba Ultra, které bylo poměrně náročné, na tuto session vzpomíná Simenon jako na příjemné posezení : "Jakmile Dave dostal od Martina dema, oslovil opět hlasovou koučku Evelyn (spolupracoval s ní již předtím, při obnově svého hlasu na Ultra), a pár týdnů před příjezdem do studia už měl všechny melodie v hlavě, a nahrávání šlo jako po másle."

Fletch : "Atmosféra ve studiu byla skvělá, jakoby znovuzrození kapely. Připadali jsme si jako před patnácti lety... Materiál na novém singlu má opravdu silný rhytm & blues nádech. Hodně z toho přišlo od Tima, který je hodně na věci typu Marvina Gaye, a vůbec, pomalejší, vášnivější věci. V našem věku nás už to oslovuje... Už špatně držíme krok na věci, které mají víc než 100 bpm :)"

Dave : "Myslím že písně na tomto singlu navazují na to, co jsme započali na Ultra. Na této desce jsme se dostali do mnohem procítěnější podoby. A jsem už teď se svým hlasem sebejistější."

Headstar je od ostatních dvou "procítěných" tracků výrazně odlišná, ačkoliv instrumentálka, je nejúdernější skladbou singlu, a dokáže na DM party bez problému rozhýbat milovníky špinavých syntezátorových zvuků. Rytmus žene zvuk živých bicích, které obstaral pravděpodobně Christian Eigner (uvedený v kreditech na singlu). Píseň se nese v podobné atmosféře, jako instrumentálky z předchozích Ultra singlů : Painkiller a Slowblow. Painkiller se ostatně na některých verzích singlu objevuje také, v povedeném mixu od DJ Shadowa.


Surrender měla pracovní název "Tempt", a pod tímto názvem byla ještě označena na prvním vylisovaném promo CD pro USA. Píseň je zpívaná Davidem Gahanem, ale posléze si ji Martin oblíbil natolik, že se objevovala poměrně často i v jeho podání. Zde je výčet jejích "výskytů" :2001 - Martin ji zařadil do playlistu na turné, v akustické verzi s klavírním doprovodem. Taktéž v koncertním DVD One Night In Paris jako skrytý bonus můžeme najít video Surrender, které zpívá Martin v šatně před koncertem.2005 - V rámci propagace alba Playing The Angel vznikla série tzv. Bare verzí několika písní, a mezi nimi je i Surrender, s černobílým klipem ze studia. Zpěvu se tentokrát opět ujal Dave Gahan. Zajímavé je, že video nakonec zůstalo nevydané, a audio verzi bylo možné zakoupit pouze přes iTunes, v rámci balíčku The Complete Depeche Mode.2009 - V box setu Sounds Of The Universe je disk s vybranými demo nahrávkami Depeche Mode, a Martinův Surrender se zde opět dostává ke slovu.

Seznam dílů seriálu: Béčko týdne

-sin-
    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků