Béčko týdne: Oh Well


U příležitosti jubilejního pokračování naší DM B-Sides party se v tomto seriálu zastavíme u 10 zásadních béček Depeche Mode. Nyní přijde na řadu OH WELL: B-Strana úspěšného singlu Wrong z roku 2009 (vyšla rovněž i v na bonusovém disku alba Sounds Of The Universe). Oh Well byla jistou revolucí v tvorbě Depeche Mode - pracovali totiž na ní autorsky poprvé historii Dave i Martin...Dave Gahan o tom mluví v dokumentu alba Sounds Of The Unverse : "Původně to byla jen Martinova instrumentálka. Když jsem jí slyšel, zaujala mě tak, že jsem si ji vzal k sobě do pokoje, v průběhu nahrávacích session v Santa Barbaře. Díky té melodii se mi v hlavě začalo líhnout spoustu nápadů. Když jsem se vrátil domů do New Yorku, přidal jsem k tomu vokální melodii a zpěv. Později jsme se všichni sešli, přehrál jsem to Martinovi, a řekl : "Tohle jsem udělal s tvojí písní". Martin na to nic neřekl, ale nahráli jsme to. A tak vznikla první naše spolupráce. Vznikla v různou dobu na různých místech Ameriky, ale přesto je to naše spolupráce."

Na téma "Oh Well" se ještě vyjádřili Dave i Martin v pozdějších rozhovorech :


Davide, myslíš, že do budoucna bude více takovéto spolupráce tebe a Martina?

Vždycky je tu ta možnost. Byla to docela zábava. V tomhle se nepotřebujeme ptát o svolení – dal mi prostě nějakou instrumentální skladbu a já do toho napsal pár slov (směje se). (Good Karma 3/2009 - celý rohovor)

Martine, s Davidem jste dali dohromady i společnou píseň Oh Well. Baví tě tenhle způsob skládání víc než předtím?

Martin : No, my nejdříve píšeme písně nezávisle. Ale pak, když se sejdeme ve studiu, celý ten aparát se dá do pohybu - a už na tom spolupracuje celý tým, od programátora až po producenta. Každému tracku, abych tak řekl, se dostane stejné pozornosti ode všech. Na konci tohoto procesu už nelze jednoznačně říci : Tohle je Davidova píseń, tohle Martinova. (Laut, 4/2009 - celý rohovor)


Pro pořádek jen dodáváme, že i na dalším albu (Delta Machine) došlo k podobné spolupráci, a to u písně Long Time Lie. A věřme že nebyla poslední :)

Seznam dílů seriálu: Béčko týdne

-sin-
    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


Nicolas :

18. prosince 2015, 18:42     

horší béčko je snad už jen Slowblow


modepower :

21. prosince 2015, 21:32     

ale zas tak špatné to není :-)
Jinak, když chci zadávat komentář, musím se vždy podepsat? nebo se stačí někde registrnout a je klid :-)


Personal Jesus :

22. prosince 2015, 00:24     

jo, do kolonky jméno musíš vždy něco napsat, registrace funguje pouze ve foru.


sin :

22. prosince 2015, 11:31     

Zajímalo by mě, jak zněla to původní instrumentální demo, které Davida tolik nadchlo, a inspirovalo ho. Výsledný produkt, co se dostal do bonusů, mi přijde jako už jako remix, Když to řeknu s nadsázkou – tak trochu jako by na tom Martin dělal s Vincem Clarkem.

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků