Béčko týdne : Now,This Is Fun


U příležitosti jubilejního pokračování naší DM B-Sides party se v tomto seriálu zastavíme u 10 zásadních béček Depeche Mode. V minulém díle jsme zmínili Work Hard, která figurovala v přípravných seznamech pro koncerty, ale nakonec na její živé hraní nedošlo. V historii DM ale přeci jen několik málo B-Stran naživo zahráli...Když pomineme instrumentálky jako intra koncertů, byly to vlastně jen dvě výrazné skladby - Now, This Is Fun, a Route 66 (o té někdy příště). Teď si vezmeme na paškál tu prvně jmenovanou. Now, This Is Fun vyšla v lednu 1982, jako doprovod k pilotnímu singlu See You.

Tento singl byl v kariéře kapely velmi důležitý. Po první desce je opustil hlavní autor Vince Clark, a v tisku se objevovaly i spekulace o konci Depeche Mode, a v té době bylo pro začínající kapelu nutné, aby něco vydala, a udržela se v pozornosti. A tak sáhli po dávné Martinově skladbě See You (tu měl v šuplíku už od svých šestnácti), a další skladbě, která měla pracovní název "Reason To Be". Tedy alespoň tak o této písni mluvil Fletch pro Smash Hits, ještě před vydáním : "Víte, po vydání New Life nás hodně lidí zařadilo do škatulky sladkého roztomilého popu pro malé holky, ale my chceme ukázat, že dokážeme mnohem víc. Na našem novém singlu máme B-stranu Reason To Be, která zní už opravdu vážněji." Ze zpětného pohledu po letech ale uznal že "to tehdy příliš nezabralo". Martin shrnul celé A Broken Frame: "nebylo to žádné veledílo, jenom jsme všem naznačili, že jsme utekli hrobníkovi z lopaty."

(pozn. : z fotek z archivu, které kapela uveřejňovala v průběhu restaurování aktuálních single boxů jsme se nakonec dozvěděli, že původní název skladby byl ve skutečnosti "Reason For Fun". Takže to zkomolil buďto novinář, nebo sám Fletch :)

Rovnou po vydání singlu, ještě než vyšlo celé album, vyrazili na turné See You Tour (s novým klávesistou Alanem Wilderem), kde se Now, This Is Fun stala pevnou součástí setlistu. V následujícím A Broken Frame tour již ji vynechali, ale je pravděpodobné že tato píseň dobře fungovala, protože ji opět vytáhli o rok později při Construction Tour, v trochu upraveným začátkem a kovovějším zvukem. Z tohoto turné existuje několik vydařených nahrávek, nejznámější je asi promo vinyl s koncertem z Hammersmith Odeon, který používalo rádio BBC. Pro mě osobně je ale ještě o kousek lepší, záznam z poslední příležitosti, kdy tento song zazněl, a to při show na festivalu v německém Ludwigshafenu,v červnu 1984. Pro party velmi vhodné! :)


Seznam dílů seriálu: Béčko týdne

-sin-    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


modepower :

21. prosince 2015, 21:33     

vcelku slušná pecička :-

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků