Béčko týdne: Breathing In Fumes


U příležitosti jubilejního pokračování naší DM B-Sides party se v tomto seriálu zastavíme u 10 zásadních béček Depeche Mode. Nyní se přesuneme do období před vydáním alba Black Celebration. Toto páté studiové album znamenalo další hudební posun v kariéře Depeche Mode...Již první společné session ukázaly , že Martin přinesl o hodně temnější, a pomalejší materiál. Po čtyřech albech plných úderných rytmických singlů to byl trochu risk, který stál i trochu boje a diskusí (Martin dokonce na týden utekl do Německa, aby si "srovnal myšlenky") ale nakonec jim nahrávací společnost nechala volné ruce, a vyplatilo se to. První předzvěstí nové desky se stal singl Stripped.

Při nahrávání Stripped ve studiu hodně experimentovali, a vzniklo tak hodně materiálu. Kromě B-strany But Not Tonight (tu pro jistotu v USA zvolili za A stranu), či spontánní Black Day, vznikly i četné verze Stripped. Jednu z nich, celkem radikálně předělanou, nazvali Breathing In Fumes. Tu se vydavatelé pokoušeli dostat na taneční parkety, jako protipól melodické pochmurné balady Stripped. Vznikl promo singl určený přímo pro kluby, kde bylo v informačním letáku uvedeno že : "...Stripped je nový singl Depeche Mode, ale pro naše účely se dobře hodí i druhá strana Breathing In Fumes, která má se Stripped mnohé společného. Jedná se o agresivní taneční track s několika spektakulárními efekty, které si nejlépe užijete při zvýšené hlasitosti. Dostáváte zde téměř hip-hopovou rytmickou linku, která je velmi přesvědčivá, a má všechny předpoklady zaujmout na parketu..."

Jistě je vám jasné, o jaké "spektakulární efekty" se jednalo. Jsou to ty dost nečekané hlasité zvuky "jedoucího vlaku", které při prvním poslechu dokážou vylekat :).

Pro dokreslení toho, co všechno dokázali Depeche Mode při experimentování se zvuky podniknout, přikládáme úryvek z dokumentu Black Celebration, kde Daniel Miller komentuje, jak nahrávali ohňostroj. Jeho zvuky jsou obsažené jak ve Stripped, tak i v Breathing in Fumes.

Seznam dílů seriálu: Béčko týdne

-sin-
    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků