Anton Corbijn : Joy Division ve mě stále rezonují


Na filmovém festivalu v Cannes byla uvedena premiéra filmu "Control", který režíroval Anton Corbijn. Ačkoliv tento článek není o Depeche Mode, přesto myslím že těchto stránkách najde své čtenáře...

Na fotografii ztvárnitel role Iana Curtise : Sam Riley společně s Antonem Corbijnem.
Film "Control" vypráví příběh Iana Curtise, zpěváka Joy Division, který ukončil svůj život vlastní rukou ve 23 letech, v roce 1980. Jedná se o Antonův první celovečerní film. Zde je několik komentářů přímo od Antona, které sdělil francouzské tiskové agentuře AFP :Pokud jsem někdy měl natočit film, byl by to určitě tehle. Zvuk a atmosféra Joy Division, kteří se pohybovali ve stále žhavém popelu punku v roce 1980, to všechno doslova změnilo můj život. Když se objevilo Unknown Pleasures (album Joy Division), pomyslel jsem si : To je tak dobré, že musím jít navštívit ta místa, odkud ta muzika pochází.Pokaždé když jsem byl v Anglii, zvěčňoval jsem ve fotografiích vlastnosti lidí, které bych doma v Holandsku najít nemohl. Jelikož v Holandsku je všeobecně větší blahobyt, promítne se to i v muzice, která je braná více lehčeji, spíš jako zábava - než v Anglii, která se stala mým druhým domovem. Je to rozdílné, když žijete ve velmi chudé zemi (a Anglie byla velmi chudá země). V mém životě v 70.letech bylo tohle šokující.

Ian Curtis byl docela normální kluk, ale s neuvěřitelným nadáním pro poezii. Kluk, který odkrýval jen malou část ze svých vnitřních démonů, které šly stranou když stál na pódiu a dělal muziku. Když vystupoval, stal se jinou osobou. Měl neskutečnou energii, víc než kdokoliv koho jsem znal.

Control ukazuje Curtisův předčasný odchod z tohoto světa, zatímco na pozadí temně romantická píseň "Love Will Tear Us Apart" (od Joy Division) láme žebříčky hitparád..Moje fotky nikdy nebyly o orgasmech na pódiu - je to spíše o práci, vytváření písní, životních nesnázích které tě nutí něco dělat..To je podle mě to, odkud pochází umění a já se snažím to zachytit. Tenhle způsob práce je pro mě přirozený. Film "Control" je emotivní - dokonce i pro mě když jsem ho poprvé shlédnul.

Vliv Joy Division v rockovém světě cítit dodnes. Oni nikdy nebyli považováni za módní kapelu - jejich muzika stále platí přes všechna ta desetiletí - protože je to docela prosté, opravdové... Pořád to ve mě rezonuje, také díky věcem o kterých zpíval. Vždycky když jsou texty hodně osobní, tak to rezonuje. To je velká vlastnost Joy Division.Foto a text : AFP
Překlad : (c) Depeche CZ    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


deepspace101 :

20. května 2007, 01:47     

Škoda, že se DM na té premiéře neukázali. Pro Antona ten film zjevně hodně znamená, tak mu snad mohli společně vyjádřit trochu podpory.
Já bych Control chtěla vidět – původně především kvůli vizuální složce a atmosféře, ale jak si tady tak čtu Antonova slova, získávám stále větší dojem, že se i z hlediska děje a hudby bude jednat o výjimečně dobré dílko. Snad se mi ho někdy poštěstí zhlédnout.


mixa :

20. května 2007, 14:15     

Ian Curtis si to určitě zaslouží…...


Larrysbride :

20. května 2007, 14:54     

Výborný článek!


Larrysbride :

20. května 2007, 20:23     

ale jinak mě taky docela mrzí, že tam nebyli dm, když U2 ano…


Mephisto :

6. března 2008, 16:08     

Je to sice skoda s DM, kdyz uz U2, ale Joy Division je fakt nestarnouci legenda, vsechny jejich tracky, at jsou technicky dokonale, ci ne /to prenecham kritikum/, jsou fakt energie sama, chtel bych je sam poznat v te dobe, nebot i me zmenili pohled na hudebni scenu a tajemstvi, ktere se za Ianem schovavaji jsou magicke, tesim se na film a nyni probiha na Radiu1 soutez, tak zbystrete…


MyJoy :

13. března 2008, 10:40     

Tak jsem se dostala mezi ty šťastlivce, kteří v soutěži R1 vyhráli lístek na úterní premiéru Control a musim říct, že to je hodně silný zážitek! Premiéry se zúčastnil i Anton a po skončení mu tleskalo celý kino. Nebudu popisovat zážitky z filmu, ale každopádně doporučuju všem… chce to vidět!

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků