Alan Wilder odpovídá (aktualizace 24.5.)


Před několika dny poskytl Alan Wilder rozhovor pro finský hudební magazín Rumba. Autor rozhovoru přepsal nejzajímavější momenty v angličtině fanouškům na internetovém fóru Home , kde před nedávnem čerpal inspiraci k otázkám, které by Alanovi měl položit. Nyní se k těmto zajímvým odpovědím dostáváte přes Depeche CZ i vy...

Měl jsem velmi srdečný telefonický rozhovor s Alanem. Měl zrovna hodně hovornou náladu, ačkoliv s některými tématy jsem bruslil na tenkém ledě...Tady jsou nejzajímavější věci, které mi pověděl :- Před pár lety nastal určitý bod, kdy Alan nebyl jistý, jestli se někdy vrátí zpět k tvorbě muziky. Avšak - on i jeho rodina zpozorovali, že nedostatek tvůrčí činnosti ho dělá mrzutějším a nabručenějším. A tak mu jeho žena dodala odvahu a podnítila ho vrátit se zpět do studia. Čas strávený mimo studio mu nijak nesebral inspiraci, protože říká, že nápady dostává stejně jen když sedí ve studiu - a teprve tady je začíná hledat. Během posledních let na hudbu nemyslel vůbec.

- Vokalistu pro subHuman, Joe Richardsona, našel díky internetu, a oslovil ho emailem. Měl obavy, že bluesman bude pohlížet na spolupráci s elektronickým producentem skrz prsty - ale skutečnost se ukázala úplně opačná. Ačkoliv podle Alana, Joe nebyl příliš obeznámený s tvorbou Recoilu či Depeche Mode. Alan mu poslal celou diskografii Recoilu a pak si vzájemně vyměňovali názory přes internet. Nakonec to dopadlo tak, že Alan letěl do Texasu nahrát vokály v místním studiu.

- Alan přiznal, že v poslední době ho hodně fascinoval blues, gospel a soulová hudba - neboť to byly žánry, které ho poprvé dostaly k muzice v 70.letech. Tato náklonnost byla v období DM poněkud potlačovaná a přetvářená, ale on cítil že každým rokem čím dál víc prosakuje do jeho tvorby. Také říkal, že se nikdy nepovažoval za čistě elektronického hudebníka. Pokaždé když poslouchal své nové album, vždycky tam nakonec nacházel mnohem víc elektroniky, než tam zamýšlel dát. Cítí, že tyto elektronické kořeny jsou také projevem preciznosti v muzice - je to velmi jemný způsob, jak dát dohromady různé hudební elementy.

- Koncept alba subHuman je v lidské komunitě, kde se vždycky najdou lidé kteří se dívají svrchu, a to se pokouší album zachytit. Pátrá, proč mnohem méně bereme ohled na ostatní lidi než na sebe - at už z důvodů jiného původu, národnosti, sexuální orientace...atd.

- Stále nemá příliš velkou potřebu vracet se na pódia. Prohlásil, že to co chce dělat, je vytvářet různými způsoby Recoil, ale dosud postrádá žhavou potřebu začít s nějakou velkou namáhavou činností. Spíš než koncertní vystoupení by upřednostňoval nějaké vizuální ztvárnění - kombinaci filmu a hudby. A další věc : některé hudební party v Recoilu prostě nejsou reprodukovatelné na pódiu.

- Na dotaz, jestli vydá Recoil ještě nějaká alba odpověděl, že nemá žádný dlouhodobý plán, zatím víceméně opouští muziku a v současnosti na ničem nepracuje. Vlastní ještě asi 60 minut nahrávek, které se na subHuman nedostaly, ale není si jistý, jestli se někdy v budoucnu k nim vrátí. Singl "Prey" nemá žádnou novou B-stranu - je tam několik rozdílných mixů, jeden ambientní, a jeden více ostřejší. Alan vyjádřil potěšením nad tím, že se rozjelo i rozšiřování muziky prostřednictvím (legálních) downloadů přes internet, protože měl vždy trochu problémy s distribucí Recoilu. A také je rád, že nemusí naplňovat nesčetné formáty CD singlů různými remixy a podobně.

- Alan pravil, že už se cítí být zcela mimo pop music. Nevidí okolo sebe žádnou dobrou nahrávku, a dostává se stále hůře a hůře k něčemu co by ho potěšilo. Poslední album, které měl rád byl sólový projekt Jonny Greenwood (Radiohead), a také se mu líbilo poslední dílo Air, Grinderman a Morrisey (což je legrační - protože v 98-99 roce jsem se ho ptal jestli by rád spolupracovat se Stevem Patrickem, a dostal jsem celkem odmítavou odpověd - pozn. autora).

- Něco k Depeche Mode : řekl že remastery změnily víceméně jeho hlediska na stará alba. Počáteční materiál byl docela trapný z dnešního pohledu - celkem vzato příliš mladicky naivní. Současný pohled : nejvíce miluje Black Celebration - více než kdy jindy. Kdežto S.O.F.A.D. považuje spíš za frustrující kompromis. Nyní si více uvědomuje dobré věci na Construction Time Again a Some Great Reward. Music For The Masses podle něj dodnes příliš nezestárlo. Také prohlásil na adresu MFTM, že to bylo jediné album skutečně produkované kapelou - neboť Dave Bascombe nebyl opravdový producent. Spíš by mělo na obalu alba být : "produced by Gore & Wilder".

- Stále odmítá komentovat jeho odchod od DM v roce 1995 - i když zdůraznil že jeho vztahy s ostatními z kapely jsou nyní lepší, než těsně po odchodu.Rozhovor : Eldritch (Rumba Magazine)
Překlad : Depeche CZAktualizace 20.5. :Na myspace projektu Recoil se objevilo několik Alanových odpovědí fanouškům...Vesměs jsou to věci, které už známe z rozhovoru výše, ale pro pořádek :


Čím jsi se zabýval v posledních šesti letech?

Po vydání alba Liquid jsem se cítil hodně vyčerpaný, a částečně rozmrzelý - vložil jsem hodně úsilí do toho vytvořit něco jedinečného, a lidé mi pak psali : "Chtěl jsem koupit tvoje album, ale nikde v obchodech nebylo k sehnání..". Také během týdnů kdy rádia hrála singly - zase byly skoro všude nedostupné. Tak jsem si pomyslel : má to smysl? A tak jsem se rozhodl trávit čas soukromým životem a užívat si rodinu. Vždy jsem chtěl být tady a vidět moje děti vyrůstat, natáčet si je na kameru...Narodil se Stan a ukázal se být docela zručným (a stále je!). Nebylo by teď fér opustit Hep a nechat na ní celou výchovu. I tak, ona dělá mnohem víc než já, a bez (velkých) cirátů.. Během mé hudební přestávky se mi také podařilo dostat se k popíjení, sledování sportu a popíjení při sledování sportu :).

Co bylo impulsem pro návrat do studia?

Doopravdy to byla Hep, která mi nejvíc dodala kuráž vrátit se zpátky do studia a začít pracovat. Asi jsem příliš hodně koukal na telku a popíjel, takže to mohla udělat ! Ve skutečnosti jsem udělal v posledních 5 letech několik pokusů a začít s nějakou prací, ale nemohl jsem se do toho dostat. Myslím, že se konečně vrátilo zpět moje nadšení , a uvědomil jsme si, že jsem mnohem méně podrážděnější, když něco nějakým způsobem vytvářím.

Jaké byly odlišnosti při nahrávání posledního alba, v porovnání s předchozími alby Recoil?

Nebylo to nějak zvlášť odlišné. Můj způsob práce je vždy o soustavném experimentování - najednou jsem se nevyhnutelně zasekl a musel se znova učit spoustu věcí, protože technologický vývoj jde kupředu, co se týče studiových nástrojů, softwarového vybavení...Byl jsem zpátky ve svém přirozeném prostředí a začal dávat dohromady všechny ty zvuky a smyčky, dokud to nedostalo tu správnou jiskru. Bylo trochu odrazující pokusit se dostat mé přemýšlení do spolupráce s novými nástroji. Musel jsem upgradeovat skoro všechno v digitální oblasti, což mi zabralo několik měsíců ještě než jsem vůbec začal vytvářet muziku. Objevil jsem software "Ableton Live", který jsem používal pro manipulaci se zvukovými smyčkami. Nahrávání vokálů s Joe Richardsonem bylo trochu jiné. Hep, já a Paul Kendall jsme odjeli do Texasu a použili jedno místní studio - ale víc k tomu povím v komentářích, které se brzy objeví na webových stránkách Recoilu. Myslím, že výsledný produkt (album subHuman) je o něco přístupnější než starší alba. Je tam nepochybně víc melodií, a není tolik experimentální. Ale udržuje si všechny obvyklé rysy Recoilu - jakými jsou silná atmosféra a hluboký rozsah pro uši. Taky si myslím, že je to víc propracovanější než Liquid. Rád bych doufal, že posluchači budou objevovat víc a víc opakovaným pouštěním. Je tam po celou dobu jasná bluesová příchuť , což byl záměr od samého počátku, a poté to ještě podpořil Joeův hlas. Jeho charakter je opravdu osobitý, a jestli nemáš jeho styl rád, tak asi budeš zklamaný. Co se mě týče - miluju to. Byl jsem vždycky fascinovaný bluesovou a gospelovou hudbou už od raného věku, kdy jsem objevil poprvé glam rock - to bylo v 70.letech. Chtěl jsem se vrátit zpátky, a zjistit odkud ta muzika pochází - kde má příčinu. A přistihl jsem se, jak si na piáno hraju všechny ty staré bluesové záležitosti, namísto procvičování stupnic! Myslím, že mě na bluesu oslovil ten bezprostřední emotivní obsah (je to odjakživa blízké přirozené vnitřní melancholii). Byl jsem rád za ten nápad přidat tento přínos i do Recoilu, a vytvořit hlubší zážitek..Aktualizace 22.5. :Jak hodně změnil vývoj softwarových syntezátorů a samplerů tvůj způsob práce?

Ne nějak zásadně. Stále spokojeně používám techniku, která dokáže můj život usnadnit, ovšem do té doby dokud se člověk nestane jejím otrokem. Když přišly počítače a software, musel jsi udržet krok a obměňovat nástroje - na druhou stranu zjistíš že spoustu toho není vzájemně kompatibilního. Pro mě 5 let nečinnosti znamenalo, že jsou nezbytné masivní změny, a bylo to kapku frustrující, pokoušet se dostat se zpátky to toho jedoucího vlaku za ostatními. Ve skutečnosti nejsem technický typ - jakmile pochopím nějakou technologii, mám tendenci se jí pořád držet.Aktualizace 24.5. :Jak souvisí námět posledního alba s předchozími alby Recoil?

Jako obvykle, já nenapsal žádný z textů, a tak jsem je zkoušel iterperetovat způsobem jak jsem to cítil a podporujícím ústřední téma. Domnívám se že ta témata spolu souvisí - stále se zabývám temnějšími stránkami lidské povahy, které shledávám podstatně deprimující, ale také fascinující. Joeova slova mě vybídla přemýšlet o nápadu "subHuman". Ať už jsme spolu debatovali o třídním původu, náboženství, sexuální orientaci...a tak dále. Není tak že by se tohle zrovna ve světe aktuálně dělo, ale je to nikdy nekončící cyklus, dějící se v různých obdobách, a mnoha způsoby. Jak často vídáme lidi odmítané jako podřadné - bezcenné rycyklovatelné bytí - které si ti druzí přejí podřizovat ? My všichni občas na někoho koukáme svrchu...každý den.Překlad : Depeche CZ    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


sinus :

18. května 2007, 18:54     

Jednoduše řečeno, když měla Hep Alana plné zuby, řekla mu „Nebruč mi tu a mazej do studia!“, a hup, máme tu nový Recoil…Šikovná to žena :))


deepspace101 :

20. května 2007, 01:53     

Ne nadarmo se říká: za vším hledej ženu ;-)

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků