Alan Wilder : Depeche Mode mě udržují na vodou


Alan Wilder poslední dobou rozdává rozhovory jako na běžícím páse. Faktem je, že spousta věcí a názorů se v nich opakuje, a tak zde vybíráme pasáže z jednoho rozhovoru, které nejsou tolik otřelé, a shodou okolností zde hodně zabrousíme na téma Depeche Mode...

"...Depeche Mode mě uvádějí do chodu a musím říct, že je dobře, že jedou dál, obzvlášť bereme-li to z finančního hlediska. A samozřejmě Mute stále opětovně vydává materiál, což mě udržuje nad vodou a dává mi možnost dělat to, co dělám. Je to skvělé a já na to nezapomínám. Už jen z tohoto důvodu, mimo jiných, bych nikdy veřejně nekritizoval mé dny v Depeche Mode."

Proč v současné době nebudete hrát naživo?

Nepřijde mi to přirozené a není to ani tak, že bych zoufale chtěl vyjít ven a koncertovat. Nepotřebuji to dělat. Líbilo se mi být na cestách, ale mám namysli něco jiného. Mám-li být upřímný, hlavně mě nebavily ty dvě hodiny na pódiu, ačkoliv byly samozřejmě chvíle, kdy ano. Chvíle, kdy jsem se do toho dostal a užíval si publikum. Mívali jsme skvělé publikum, ale protože opakujete vystoupení noc co noc, jedete na automatického pilota, než z něj vypnete, není to obzvlášť tvůrčí. Mohl jsem to jednoduše přejít a užívat si cestování, párty, lidi, ale ne tak moc samotné koncerty.

Jak ovlivňovaly ty zkušenosti s turné váš běžný život?

Přišlo mi to trochu vypjaté být stále na cestách, což následně vedlo k mému rozvodu, ačkoliv si myslím, že by k němu došlo i tak. Také jsem musel odložit jakékoli pomyšlení na to, mít rodinu, protože jsem nechtěl být otcem, který věčně není doma, takže zde bylo mnoho následků, a tohle všechno, mimo jiné, hrálo roli v mém rozhodnutí opustit Depeche Mode, když jsem to udělal. V tom stadiu jsem si skutečně přál mít jiný způsob života, který by nezahrnoval tenhle cirkus.

Mike Oldfield minulý týden hovořil o „Tubular Bells“ a řekl, že úspěch, který okusil, byl „příšerný“ („Ztratíte soukromí a nemůžete nikomu důvěřovat, protože nevěříte, že vás mají rádi, ačkoli oni jsou rádi spojováni s vámi“): do jaké míry se tohle týká vás?

Nikdy jsem nestrpěl hlupáky, nikdy jsem se nedal oklamat patolízaly. Myslím si, že byla spousta lidí, kteří se kolem nás potloukali a kteří měli vliv na některé z ostatních členů kapely. Jistěže jsem to neviděl rád, ale je to součástí toho, být středem veřejného zájmu; vždycky se kolem vás vyskytnou takové osoby. My všichni víme, že máme na světě pouze hrstku opravdových přátel, většina lidí je může spočítat na prstech jedné ruky, a jestliže říkáte, že jich máte víc, tak lžete.

Rovná se podle vás úspěch štěstí?

Ne tak docela, protože po nějakou část té doby, obzvlášť ke konci, jsem nebyl vůbec šťastný. Byl jsem velmi úspěšný, co se výdělků týče, ale současně jsem si procházel rozvodem. Materiální úspěch a štěstí pro mne nejdou ruku v ruce. Přestože poslední album, které jsme udělali, „Songs Of Faith And Devotion“, bylo tím nejnešťastnějším, co se jeho tvorby týká, bylo tím nejlepším v hudebním ohledu. Pravděpodobně nejhorší doba, kterou jsme měli jako skupina, pokud jde o nevycházení mezi sebou navzájem, byla během nahrávání v Madridu, kde jsme, si myslím, vytvořili nejlepší hudbu, jakou jsme kdy udělali. Dvě z mých oblíbených depešáckých skladeb byly napsány v té době. Napětí hudebně pracovalo v náš prospěch.

Dave Gahan byl kvůli užívání heroinu jak známo několikrát blízko smrti: jak jste dokázal zabránit tomu, dostat se do takového stavu?

Jaké drogy? Buď máte sklony k návyku, nebo ne. Hodně piju, ale nepovažuji se v žádném směru za náchylného k tomu, aby se ze mne stal alkoholik, protože můžu kdykoli přestat, a občas tak i dělám. Zrovna si dávám malou přestávku a necítím žádné nepříznivé účinky nebo cokoli podobného. Myslím si, že je to ve vaší povaze potřebovat nějakou berličku, a já necítím, že bych ji potřeboval. Ačkoliv mám rád popíjení ve společnosti, nepovažuji to za berličku.

Jak se díváte na moderní pop kulturu: vidíte tam nějaké / mnoho nějakých budoucích Depeche Mode?

Myslím, že ne. Je to částečně mým věkem, ale nemůžu se obtěžovat pátráním po nové hudbě. Není nic, co vás okamžitě zasáhne z rádia a nejbližších zdrojů, takže musíte začít hledat, abyste našli něco zajímavého, kdežto já mám sklon spíše k tomu, že se podívám do své sbírky cédéček. Třebaže děti si mohou myslet, že jste nudní.

Když se ohlédnete zpátky, je něco, co byste změnil?

Ve skutečnosti ne. Možná jsem neměl nechat mé první manželství trvat tak dlouho, jak trvalo, ale celkově jsem měl velké štěstí a moc bych to neměnil.Rozhovor : Benedetta Ferraro (Skrufff.com)
Překlad : deepspace101


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


Vilém I. :

1. července 2007, 22:27     

prachy, prachy, prachy


sinus :

2. července 2007, 11:08     

Koneckonců, Alan strávil v DM 15 let, a definoval jejich zvuk a atmosféru…I díky jeho přispění teď Depeche Mode jsou na takové pozici. Takže si myslím že si plným právem zaslouží profitovat z prodeje desek, na kterých makal.


TomCZ :

2. července 2007, 11:51     

To je fakt,ale i tak bych řekl,že Alan je tak trochu na prachy a nesoudě jen podle tohoto článku


radekDM :

2. července 2007, 12:54     

hm..a kdo není na prachy?


TomCZ :

2. července 2007, 13:48     

No kdo není každej,ale nic se nemá přehánět a u Alana mi příjde,že je takovej nenasyta :)


sinus :

2. července 2007, 13:58     

to se dá těžko posoudit…Musel bys žít jeho život, platit jeho účty za statek na venkově, atd…no prostě „Chodit v jeho botách“ :))


dangerous :

2. července 2007, 14:36     

přesně tak, je to prostě jeho byznys, těžko ho odsuzovat, že to vše dělá jen pro peníze :))

"The grabbing hands
Grab all they can
All for themselves – after all"

Díky Martine, už tenkrát si to vystihl :))


dangerous :

2. července 2007, 14:38     

to deepspace101: díky moc za zajímavý rozhovor!


deepspace101 :

2. července 2007, 16:16     

to dangerous (13:38): hele, nechej si ten sarkasmus, jo? :-p
Jinak… myslíš, že Alan dneska dělá Recoil kvůli penězům? (obzvlášť když si „album subHuman předobjednalo 15 lidí po celém světě“ ;-))

A co se týče DM, ti taky asi nepracují pro charitu.


sinus :

2. července 2007, 16:28     

Díky penězům z DM má Alan dostatek klidu k tomu, aby se mohl věnovat všemu co ho baví….Občas natočí Recoil a neřeší kolik se ho prodá..Ideální stav – já bych si to s ním klidně vyměnil :).


dangerous :

2. července 2007, 16:28     

to deepspace101: kdybych chtěl být sarkastický, tak Ti odpovím, že dělá co umí, a že toho moc není se lze právě na SubHuman přesvědčit, ale ne, Recoil nedělá hudbu pro peníze… nemá důvod, jeho jmění je kolem 10 milionů liber, /Gore má téměř jednou tolik, a Gahan se finančně vzpamatovává po excesech s drogami a hlavně ze dvou nepříjemných rozvodů, takže má na kontě kolem 8 milionů…takže si nemyslím, že by to kdokoliv z nich dělal prvoplánovitě kvůli penězům/
Co se týče charity a DM, Depeche Mode se na rozdíl od vyloženě trapného sira Mouchy něják okázale v charitě neangažují, přesto zkus schválně projít Google a najdeš spoustu poděkování skupině DM za charitní činnost..


deepspace101 :

2. července 2007, 22:40     

to dangerous: mně se Depešáci bohužel se stavy svých kont nesvěřují, ale je mi jasné, že už mají vystaráno, a narozdíl od některých „umělců“ si své peníze určitě zaslouží. Taktéž nepochybuji, že by snad nikdy nepřispěli na charitu. Jen si nemyslím, že při vydávání výběrovek, x verzí singlů a všeho možného i nemožného hraje prim starost o africké sirotky.
subHuman jsem ještě pořádně neslyšela, ale i kdyby byl jakýkoli sólový počin Alana, Martina nebo Davea naprostým propadákem, tak vzhledem k té spoustě úžasné a jedinečné hudby, kterou společně stvořili pod značkou Depeche Mode, by mne nikdy ani nenapadlo pochybovat o tom, že každý z nich disponuje nesporným a výjimečným talentem.

Jinak… nemám pocit, že by Alan byl nějak extrémně vysazený na peníze. Ale občas mi trochu vadí, že když mluví o čase stráveném v DM, tak vyzdvihuje především finanční stránku + získání hudebních zkušeností atp. Vím, že ani ostatní Depešáci dneska nejsou kdovíjací přátelé (možná vůbec), ale doufám, že aspoň v určité fázi jejich kariéry je spojovalo silnější pouto než jen čistě kolegiální vztahy. A to by snad občas za zmínku stálo…


fan4dm :

3. července 2007, 00:46     

Je hezké, že je upřímnej a řekne to „na plnou hubu“ jak to vidí a jak to cítí. Mimochodem, třeba to jak vyzvihuje finanční stránku ani nemyslí tak, že by byl takový mamonář, ale prostě a jednoduše jen vyzdvihuje důležitou část svého života, dobu kdy se navždycky finančně zajistil. A je to v jeho životě prostě vedle získání mizikantských zkušeností další významná událost. Je na světě asi jen málo lidí, pro které by získání finanční nezávislosti (a tím pádem svým způsobem i mnohem větší nejen tvůrčí, ale i celkově životní svobody) a materiální zajištění nebylo významnou událostí v životě. Taky je možné, že vůči ostatním trošku po svém odchodu zahořknul, tak ani nemůže nebo nechce říkat, co mezi nimi je (bylo) skvělé. Určitě se měli rádi i po té lidské stránce, jinak by spolu těžko vydrželi takovou dobu a stvořili to, co stvořili. Ale jak už to v životě bývá, často se i nejlepší přátelé mohou začít z nějakého důvodu nenávidět.
Ale jinak mě taky štve to, jak poslední dobou šíleně zkomerčněli, skoro se bojím, že za chvíli bude k dostání černý DM hajzlpapír. Vždycky byli dost komerční, právě vydáváním různých verzí singlů, ale to bych jim ani za zlé neměl. Protože tím lidem prodávali přeci jen něco jiného a navíc. Spíš mi vadí ty všelijaké reedice stejných titulů, kdy je proti minulosti vydavatel doplní pár blbostma, které jinde nezveřejnili, dá to celé na lepší nosič a lidi si to proto zase koupí, i když 90% toho materiálu znají dávno nazpaměť. Ale tohle taky nebude asi úplně chyba DM, ale spíš jejich vydavatele. Taky mne napadá, jestli už přeci jen neuvažují o tom, že to zabalí, že odejdou na vrcholu. Po těch letech musí být už hodně tím stejným kolotočem unavení. To, že teď vydávají Collectors edice, Best of a podobné nosiče mne někdy nutí k zamyšlení, jestli už přeci jen definitvně nerekapitulují svoji kariéru.


deepspace101 :

3. července 2007, 04:30     

to fan4dm: máš pravdu. Mně prostě jen občas připadá, jako by Alan chtěl říct, že u DM působil do té doby, než se dostatečně finančně zajistil, aby mohl dělat hudbu, po jaké jeho srdce doopravdy touží. Ale nevěřím, že by ho k DM pojilo jen tohle, spíš mi to od něj přijde jako takové trošku „silácké“ řeči. A to mi není moc po chuti.
Reedice mi nevadí, ale přiznám se, že mě to roztahování různých verzí singlů po x nosičích naopak štve. A upřímně doufám, že DM ještě nekončí. To přece těm chudákům, kteří je objevili až po vydání PTA (tudíž i mně), nemůžou udělat! ;-)


fan4dm :

3. července 2007, 07:36     

deepspace101: To musela být tedy pořádná řacha, když tě DM „vzali“ až po PTA. Znalosti máš jako bys tím „byla postižená“ pár let. Btw. nedovedu si představit, že během dvou let poskupuju (byť jen část) jejich singlů, apod. :o)
Já tomu rozumím, jak to myslíš s tím Alanem, ale taky mne napadá, jestli Alan trošku netrucuje. Třeba mu nějak (hodně) ublížili v té době kolem SOFAD, cítil se muzikantsky nedoceněnej a třeba takovej odkopnutej, tak jim to takhle vrací tím, že se naoko před novináři vůči DM vyjadřuje tak, že s nimi byl stejně jen kvůli prachům, a pak, že si šel svojí cestou :o) Aby je tím trošku nasral a aby je to taky mrzelo, stejně jako třeba mrzelo jeho, když se k němu zachovali ne zrovna nejlépe. Bylo by to sice trošku chování zhrzené milenky, ale i mezi chlapama myslím nic neobvyklého.
Anebo mne ještě napadá, že byl od začátku „trošku stranou“, jak se i někde občas stávalo. Oni se znali víc a déle, on přišel jako nováček, navíc se zbytkem neprožil dětství apod. A díky tomu mezi nimi třeba už od začátku byla nějaká (byť jen malá, malinkatá, skoro neviditelná) bariéra a jeho to tedy víc táhlo k tomu sedět donekonečna nad písničkama ve studiu, pilovat je, dělat tuhel technickou a mravenčí práci. Třeba se snažil jim dokázat, že je dobrej a chtěl od nich nějaký uznání, který se mu ale nedostalo jak čekal. Zvykli si na to, že je studiovej dříč, a brali to jako samozřejmost. Tak s tím potom flákl, protože je ani po více než 12-ti letech nepřesvědčil a třeba mezi ně úplně nezapadl. Nevím, to už se dostáváme trochu do hloubky a do děsných spekulací… :o))
Singly mě štvou tím, že spusta remixů vyjde vylisovaných na pár kouscích origo nosičů a tím jsou pak tak vzácný. Že nejsou lidem všechny remixy té, které skladby dostupnější. Taky mě štve, že na 2 CD dají nějaké různé remixy a pak ještě třeba na 7" dají jednu jinou verzi a na 12" skoro všechny ty co už jsou na CD plus jednu navíc, která nevyšla na jiném nosiči. Což zase sběratele nutí k tomu si koupit poněkolikáté něco co už si dávno (třeba i několikrát) zaplatil.

:o) Tohle začíná být zralý na zkopírování s pokračující debatu na fóru :o)


dangerous :

3. července 2007, 09:52     

to deepspace101: a pokud si myslela sarkasmem „díky moc za zajímavý rozhovor!“ tak to si se spletla, dobře víš, že občas také, sem tam, něco o DM či Wilderovi překládám a tak bych určitě neurážel někoho kdo si dal tu práci, aby ostatním přinesl nějákou zajímavou informaci, rozhovor nebo článek.

dangerous


dangerous :

3. července 2007, 10:02     

to deepspace101:„ale doufám, že aspoň v určité fázi jejich kariéry je spojovalo silnější pouto než jen čistě kolegiální vztahy. A to by snad občas za zmínku stálo…“
Ale jistě, když přišel Wilder tak do DM okamžitě zapadl a byli ze všech čtyř skutečně přátelé…jenže při práci na Some Great začali pracovní neshody…atd. (které zase úplně zmizeli při natáčení Violator, kdy jak řekl Gore, vyráželi společně jako gang)..historie z období Songs of…je všeobecně známá…jinak Dave přece přiznal jak mu ALan v DM chybí načež byl Wilder velmi potěšen a řekl že Gahan jemu také, a že vždy tvořili vlastně dvojici, tak jako Fletch s Gorem..

Alan se necítil ani tak nedoceněný, podle mne, ale hlavně zjistil, že je obtížné své nápady prosadit, a okamžik rozhodnutí odchodu od Mode přišlo podle něj už v Madridu, tehdy sám sobě řekl „Zapamatuj si tuhle chvíli, protože až tak hrozné to je“…


dangerous :

3. července 2007, 11:28     

Alan včera fakt dobře zaperlil: „Zatím se mně nikdo nezeptal kdy se znovu vrátím k Depeche Mode, což je mi velmi líto“ :))


sinus :

3. července 2007, 12:27     

očividně je v dobrém rozpoložení, když může na něčem makat, nahrávat apod…Zdá se že je ve svém živlu..Holt workoholik :)


deepspace101 :

4. července 2007, 05:12     

to fan4dm: to jo, řacha to tedy opravdu byla neskutečná :-) V podstatě dodnes nechápu, jak se mi to vlastně mohlo stát (navíc v mém věku). Hudba byla vždycky mým největším koníčkem, ale zase tak moc toho o DM nevím a spoustu jejich nahrávek ještě nemám. Občas žel musím i jíst ;-)
Mně právě připadá, že Alan trochu trucuje a „dělá drsňáka“, což se mi moc nelíbí, ale na druhou stranu to chápu. Tak by se na jeho místě zachovala asi většina lidí. Ovšem nemyslím si, že by někdy byl v pozici ušlápnutého chudáčka, který basildonskému triu musel něco dokazovat :-)


deepspace101 :

4. července 2007, 05:23     

to dangerous: narážela jsem na to, že je mi úplně jasné, že jsi tenhle rozhovor opravdu ještě nikdy nečetl ;-) Ačkoliv je docela možné, že jsi ho díky mému pochybnému překladu nepoznal :-))
Depešáci toho o sobě namluvili hodně, ale kdo ví, co si v hloubi duše doopravdy myslí…
A neudivuje mě, že Alan zaperlil – to on dělá vždycky :-)


depesacka :

15. července 2007, 17:15     

ja misim ze to dela kuli prachum proto ze vsichni jsou na prachy a navic slavni jeste vic.kdo tvrdi ze na prachy neni tak to jen dela ,protoze skratka kazdej znas to ma vrozeny.proste a jednoduse kazdej z nas je na prachy.


Visty :

29. listopadu 2007, 11:00     

Mě by se fakt líbilo,kdyby se Alan vrátil.Nemůžu si pomoct,ale mě se DM líbili právě v téhle sestavě.V tomto triu se začali ubírat úplně jiným směrem,kterej se mi už tak moc nelíbí.Kéž by dostali ty chlapi rozum,nejsou to už žádní chlapci a bylo to jako dřív!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!!!

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků