Alan : rád bych stihnul fotbalové mistrovství!


Německo bylo vždy speciální zemí, jak pro Depeche Mode, tak i pro Alana Wildera. Není divu, že zde má v plánu hned několik vystoupení "Recoil Events". Německým depešáckým stránkám poskytl po show v Hamburku rozhovor, z něhož vybíráme zajímavé pasáže...

První "Selected Events" už máš za sebou. Jaké to bylo, prezentovat Recoil na pódiu?

Při prvním vystoupení v Barceloně jsem byl trochu nervózní, a nesmělý. Ale pak už to šlo. Obě show ve Španělsku byly výborné - v Madridu přišlo okolo 1500 návštěvníků - i když spousta z nich hlavně kvůli Nitzer Ebb. Ale reagovali pozitivně i na nás. První skutečná "Recoil show" byla pro mě v Berlíně. Atmosféra prudce gradovala, a fakt jsem si to užil. Ačkoliv tam bylo pár technických potíží - ale nakonec jsme se přes to všechno přenesli. V Hamburku bylo také spousta legrace - bylo obtížné dostat v kostelním prostoru zvuk pod kontrolu. Ale publikum bylo příjemné a přátelské.

Recoil prezentuješ živě poprvé. Jak tě to napadlo - a proč jsi to už neudělal dřív?

Existuje několik důvodů. Za prvé, nechtěl jsem si už jen potřásat rukama s lidma, jako minule. Za druhé - existuje teď řada nových verzí písní a remixů, takže živá prezentace dostává smysl. Dalším důvodem jsou videa - dnes už je tvorba a editace videí mnohem jednodušší. A také HD kamery a střihové programy jsou mnohem levnější.

Proč jsi vybral jen pár měst pro vystoupení Recoil? Určitě existuje víc fanoušků, kteří by tě rádi viděli.

No, my hrajeme asi ve 30 městech, z toho čtyři jsou v Německu - více než kdekoliv jinde! Chtěl jsem udělat jen pár vystoupení v těch nejdosažitelnějších místech. A taky bych rád stihl být doma zpět na mistrovství světa ve fotbale :)

Dovedeš si představit, udělat jednou opravdový koncert Recoil?

Nemyslím že bych se do toho měl pouštět. Je tady až příliš mnoho kapel, které naživo zní nudně. Místo toho mi přijde mnohem zajímavější spojit mou hudbu s filmem.

Jsi už v hudebním byznysu téměř 30 let. Co se podle tebe za tu dobu změnilo nejvíc?

Tak toho je opravdu hodně. Technický pokrok změnil hudební průmysl možná mnohem víc než jakékoli jiné odvětví. Mezi to patří i vynález syntezátorů a samplerů. Dneska už můžou lidé produkovat hudbu doma na svém notebooku. Tvorba se stává úplně odlišnou. Ale nakonec hudba sama je to, co působí na lidi a jejich emoce. To se nezměnilo.

Internet přinesl hodně zvratů. Na jedné straně máte webové stránky a používáte platformy jako YouTube, Facebook. Na druhé straně mnohem méně lidí kupuje CD, protože hudbu můžou stahovat nelegálně zdarma. Co soudíš o tomhle vývoji?

Pokud jde o pirátství, v posledních asi dvou letech se změnilo něco k lepšímu. Vzrůstá trend high-quality formátů, stejně tak jako speciálních edicí či vinylů. Na internetu si můžete vybrat mezi řadou formátů. Pokud nemáte peníze, nebo zájem, vždy se můžete spokojit s řadovým CD. Sběratel si zase koupí speciální edici či Box Set. Tímhle směrem to jde. Hudební společnosti se snaží rozvíjet různé prodejní modely.

Jak důležité jsou dnes prodeje tvých CD?

Oproti tomu co jsem řekl, vysoké prodeje už dnes nejsou tak důležité. Nikdo už nedosáhne nějakého enormního množství. Mnohem důležitější je dát lidem možnost volby, a dokázat akceptovat, že věci se mění. To je taky důvod, proč spousta hudebníků hraje hodně naživo, a tím se snaží vydělat peníze.

Recoil také?

Není to rozhodně důvod, proč jsem na turné. Ale samozřejmě je hezké si něco vydělat.

Vystoupení v Hamburku bylo natáčeno. Jaké plány máte s tímto materiálem? Existují nějaká naděje na DVD?

V Deluxe Boxu již jedno DVD je, s videoklipy připravovanými pro show. S materiálem z Hamburku nemáme zatím žádné konkrétní plány. Možná to bude součástí tour-dokumentu. Zatím nevíme. Měli jsme prostě příležitost k natáčení, tak jsme ji využili. A koneckonců, prostředí kostela je velmi speciální.

Na koncertě Depeche Mode v Londýně jsi byl v roli hostujícího hudebníka. Co říkáš na spekulace fanoušků, o tvém možném návratu?

Tak nepřekvapuje mě to. Tahle otázka se tu objevuje už celá léta. Ale v tomto ohledu se nic nezměnilo. Po koncertě v Londýně se lidé začali ptát ještě mnohem více. Je opravdu hezké, že fanoušci stále přemítají tuhle myšlenku. A taky mě těší, že mi tím skládají stále uznání. Ale upřímně řečeno, už mě ta záležitost trochu unavuje.

Jak bys popsal současný vztah s Davem, Martinem a Andym?

Atmosféra mezi námi je opravdu dobrá, celkem dlouho. Nevídáme se příliš často. Dave je teď více uzavřený do sebe. Dokonce i po show v Londýně šel hned na hotel. Ale potkal jsem se s Martinem a Fletchem, a bylo to opravdu fajn.

Které z novějších alb Depeche Mode máš nejraději?

Co se mě týče, tak album "Ultra" mi přijde nejlepší. Písně jako "Barrel Of A Gun" nebo "Home", jsou opravdu dobré.

V roce 1986 jsi byl první člen Depeche Mode, který vydal sólový projekt. Pamatuješ si na reakce ostatních?

Moc mi toho k tomu neřekli. Ostatně, byl jsem k tomu zpočátku sám hodně rezervovaný. První pokus nebylo víc než demo. Nepřipadalo mi, že by se o to příliš zajímali.

Co si myslíš o sólových albech Martina a Davida?

Oba projekty jsou v pohodě. V některých ohledech je ale Dave impozantnější, protože je to víc osobní. Nakonec se mu konečně podařilo psát své vlastní písně. Martinovy sólové skladby jsou jen cover verze.

Až turné a propagační činnosti pro "Selected", skončí, jaké máš plány pro následující měsíce?

Zaprvé, kouknout na mistrovství světa. Také bych chtěl strávit trochu času na slunci. Zima byla velmi dlouhá. Mám i pár nových písniček, na kterých chci pracovat. Ale nové album Recoil se objeví nejdřív v roce 2011.

Konečně, dvě osobní otázky: Každý ví, že jsi dobrý hudebník. Máš ještě nějaký další skrytý talent?

Hraju dobře kriket, rád fotím, a umím být velmi dobrý kuchař.

Jsou ještě nějaké sny, které bys chtěl aby se splnily?

Ani moc ne. Chci zůstat zdravý, vidět mé děti růst, a podobné věci. Je mi docela fajn.Rozhovor : Heiko Meyer, depechemode.dePridat.eu


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků