Alan: Martin mě obzvlášt překvapil


Ruch okolo Depeche Mode pomalu utichá a členové kapely si vybírají zasloužený odpočinek. Alan Wilder však nezahálí, a volně navazuje spuštěním promotion ke své nové kompilaci Recoil - Selected. Poskytuje zajímavý rozhovor pro stránky depeche-mode.org. Pojďme na něj...


Vydání kompilace tvorby Recoil je poněkud neočekávané. Obvykle k vydání tohoto typu alba dochází, když nastává nějaký mezník - rozloučení, konec něčeho, či začátek něčeho úplně nového. Která z těchto variant je blíž?

V podstatě ani jedna. Zkrátka jen nastal vhodný čas - uvážíme-li že tenhle projekt dělám už nějakých 25 let, a zatím nemám připraveno nic s novým materiálem. Poslední dva roky byly pro mě osobně těžké, a tahle kompilace příchází v pravý čas, aby udržela činnost Recoil aktivní - spolu s novou vzrušující věcí - představení materiálu naživo.

Chystáš se vyjít s hudbou Recoil za brány studia vůbec poprvé. Můžeš mi říci o formě a způsobu, jakým budou tyto vystoupení probíhat - jelikož bylo již řečeno že to nebude typické živé vystoupení...?

Jedná se o audio/vizuální prezentaci. Není to "kapela", ale zapojím do toho čtyři filmové tvůrce, a spoustu různých přípravků pro mě a Paula Kendalla. Nezbývá než zkrátka přijít, a zjistit jak to vlastně bude vypadat :)

Při albu subHuman jsi uskutečnil několik setkání s fanoušky - bylo to inspirací k tomu, udělat turné - vnuklo ti to myšlenku že by to bylo něco, co by fans uvítali?

Ano - to je dobrá připomínka. Měl jsem výborný pocit z přijetí v Berlíně, Praze či Moskvě, a já cítil, že tentokrát bych chtěl udělat něco víc - nejen se přijet podepsat - ale udělat i něco speciálního, co by mohli ocenit. I tak ale chci být k dispozici k setkání s lidmi, potřást si rukou, a tak. Podle mého by tyto "eventy" měly být příležitostí setkat se se zajímavými hosty a dalšími umělci, něco víc než jen tuctovými "koncerty".

Ve speciální edici Selected je nová verze Strange Hours, kde spolupracují Black Ships - což je myslím nový projekt dvou členů z The Verve - Nicka McCabe a Simona Jonese. Jak tahle spolupráce vznikla?

Bylo to přes Davida Rossiho, který je také členem Black Ships. Poznal jsem Davida díky jeho spojení s Goldfrapp a říkal mi o svém projektu s kluky z Verve. David také přispívá vlastními remixy na Selected.

Když jsi vybíral a přepracovával písně pro nové album, našly se tam i písně které jsi přehodnotil, a díky postupu času je vidíš nyní z nového úhlu?

Myslím, že ano - bylo docela příjemné poslechnout si nějaké věci znovu - teď také s optikou toho, z čeho se dá udělat verze pro živé představení. Dobrý příklad je třeba "Want", kterou jsem ocenil až po nějaké době. Jednu chvíli dokonce ani neměla být na albu Liquid. Ale dnes ji mám mezi svými oblíbenými písněmi s Nicole Blackman. Rovněž jsem si užil texty Samanthy Coerbell - domnívám se že je opravdu nedoceněná textařka. Její slova jsou vynikající.

Jak se v současnosti změnilo tvoje psaní a pracovní metody od dob, kdy jsi nahrával Bloodline?

Jsem jistější a soustředěnější, méně posedlý Kraftwerky, více sebekritický a pravděpodobně i přemýšlivější. A i když se mi elektronika líbí, je to jen malý prvek toho co dělám. Technologie jsou vždycky zajímavé, a já jsem rád že můžu používat prostředky které jsou dnes k dispozici - ale dnes pro mě znamená více citový obsah a emoce v písni.

V jednom rozhovoru o albu subHuman jsi prohlásil, že se vůbec nepovažuješ za elektronického hudebníka/producenta. Chystáš se jít ještě dále - po překvapivých bluesových prvcích na posledním albu. Třeba začlenit do hudby Recoil nějaké další nové prvky z jiných žánrů?

Zatím nemám žádné definitivní myšlenky. Budu prostě jen pracovat s otevřenou myslí a uvidíme kam to povede.

Po Royal Albert Hall jsi na svém Twitteru napsal, že bylo "ve vzduchu cítit hodně lásky". Bylo to podobné i v backstage a vůbec v celém procesu přípravy této výjimečné události?

Ano - měl jsem skvělý pocit po celý ten den. Opravdu dobře jsem pokecal s Martinem, Fletchem a Davem, stejně jako s dalšími lidmi z týmu. Někteří lidé si snad myslí, že "byly zakopány válečné sekery", ale z mého pohledu - ve mě nebyly žádné špatné pocity co by přetrvávaly - i když jsme spolu nebyli dlouhou dobu v kontaktu. Teď mě obzvlášť zaujalo Martinovo duševní rozpoložení - byl plný energie a soustředěný (myslím že to mělo hodně společného s tím, že byl střízlivý :).

Somebody byl bezpochyby dobrý výběr - jemná, ale silná píseň. Jak se rozhodlo o tom, že právě toto bude song, který společně zahrajete?

Doporučili to Depeche Mode. V podstatě to byla jasná volba, protože jinak bychom potřebovali mnohem více času na zkoušení - a času moc nebylo.

Na druhé londýnské show Depeche Mode jsi byl viděn společně s Gary Numanem, který spolu s Trentem Reznorem jsou umělci, které by si mnozí fanoušci přáli vidět spolupracovat s Recoil. Dokážete si je představit u sebe ve studiu, a případné výsledky vaší práce?

Pravděpodobně ne, i když jsme s Garym a Gemmem opravdu dobří přátelé. Vzhledem k tomu, že chodí téměř na každý koncert v Londýně, není překvapující, že je tam viděli! Pozval jsem Garyho jako DJe na akci Recoil - on je tím nadšen, ale uvidíme jak to zvládneme - momentálně je také na turné. Takže sledujte stránky Shunt, a údaje o hostech na Recoil Events.

Hudba Recoil je často popisována jako filmová. Nebo jako "soundtrack k filmu, který neexistuje". Přišla ti někdy nabídka na psaní soundtracku, či jsi někdy uvažoval o tomhle směru?

Nedávno jsem spolupracoval s někým, kdo aktuálně připravuje film, zatím ho ještě nedokončil. Má se to jmenovat "Dark Bridge" a režisérem je Marcelo von Schvartz. Dávejte pozor v blízké budoucnosti. Recoil samozřejmě sám o sobě může být použit k filmům, je to něco o co jsem se vždycky zajímal.

Ve tvé eseji : "Music for the Masses? Myslím, že ne" vyjadřuješ obavy, že tvůj vztah s Mute možná skončí kvůli stavu hudebního průmyslu. Dva roky poté - cítíš pořád v Mute nejistou pozici, nebo se věci vyvinuly k lepšímu?

Věci se skutečně mění, u Mute k lepšímu. Jsou v jakémsi procesu mutace (omluvte slovní hříčku), na cestě k tomu být znovu více nezávislým labelem, i když pod hlavičkou EMI. Musíme počkat, jak se to všechno vyvine, ale cítím mnohem lepší vyhlídky než před dvěma lety. Myslím že Daniel Miller rozpoznává víc než většina ostatních změny trendů v hudebním průmyslu, a snaží se získat náskok.

Můžeš se s námi podělit o nějaké vzpomínky na období s Depeche Mode, které vždy vykouzlí na tvé tváři ten široký a upřímný úsměv?

První co mi přichází na mysl, je koncert v Santiagu de Chile na turné Devotional. Myslím že ve svém životě jsem nebyl nikdy víc vyděšený! Byli jsme převáženi do dějiště koncertu na zvukovou zkoušku, a řídili dva zarostlí opilí chlápci v autech bez oken, kteří pak přejeli nějakého psa a šíleně se tomu smáli. Dál jsme pokračovali v jízdě kolem hořícího obchodu (po pouličních nepokojích, které zůstaly po řádícím 200 tisícovém fotbalovém davu). Jak jsme přijeli na koncert, uvítala nás ostraha třímající zbraně, zrovna do víru vyostřené hádky o místo reklamy (místního promotér prodal plochy 10ti různým odběratelům, i když jsme měli veškeré reklamy uvnitř zakázané). Přes to všechno co jsme přežili si vzpomínám na samotný koncert, kde byly snad nejlepší reakce obecenstva a atmosféra kterou jsem zažil. Druhý den ráno jsem moc nelitoval že odjíždíme, obzvlášt po dalším sporu s promotérem... Myslím, že jsme udělali něco, za co bychom měli dostat zaplaceno, ale nakonec jsme byli málem rádi že jsme vyvázli životem, namouduši :).

V Bulharsku je hodně lidí, kteří jsou velkými fanoušky Depeche Mode i Recoil, je tu něco, co bys chtěl říci jim?

Bohužel, i když jsme pokryli mnoho měst v Evropě, nepodařilo se udělat zastávku v Bulharsku. Doufám, že se nebudete cítit znevýhodnění... Vážím si fanoušků kdekoliv a všude. Takže děkuji vám za vaši podporu a doufám, že někteří z vás budou moci mít možnost cestovat na jednu z show někde poblíž.

-sin-
Pridat.eu


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


sinus :

4. března 2010, 09:59     

Já bych si Trenta Reznora docela rád představil jako producenta desky Depeche Mode… U Alanova projektu Recoil by to bylo nošení dříví do lesa…:)


fan4dm :

5. března 2010, 08:40     

Nebo by desku DM mohl „alespoň“ produkovat rovnou Alan. ;)

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků