30 let Depeche Mode - díl 2.


V dalším pokračování biografie Depeche Mode se dostáváme k příchodu zpěváka kapely - Davida Gahana. Už jeho vyrůstání nebylo příliš jednoduché, a od svých kolegů z kapely se hodně lišil. Nicméně tehdejšímu "šéfovi kapely" Vince Clarkovi se velice hodil. Composition Of Sound jsou okouzleni vlnou syntezátorové muziky a futurismu, odstartovaného v Británii Gary Numanem...

"Můj hudební talent spočívá především v aranžování různých zvuků dohromady," připouštěl Gary Numan. "Nejsem příliš skvělý hráč na kytaru, a hrát na syntezátor je neskutečně jednoduché!" Gore byl podobného názoru : "Pro nás byl syntezátor punkový nástroj - díky němu bylo možno bezprostředně získávat různé zvuky bez velkých nároků na herní techniku. Aniž jsme si to uvědomili, spontánně jsme začali dělat něco úplně odlišného. Tyhle nástroje jsme mohli vzít v podpaží a jít rovnou na koncert - to bylo velmi pohodlné. Nepotřebovali jsme zesilovače, takže jsme nemuseli mít ani vlastní nákladní auto. Najednou jsme mohli jezdit na koncerty vlakem. Během příštích několika měsíců členové Composition Of Sound horlivě sledovali koncerty slavnějších představitelů elektronického popu, jako byli Soft Cell, The Human League, kteří doslova otevřeli brány do hitparád pro zástupy futuristů následujících příklad Tubeway Army.

Mezitím se Gore připojil ještě k další kapele, French Look. Leaderem skupiny byl Robert Marlow, později známá postava lokální basildonské scény (byl jedním z nejbližších přátel Vince Clarka, a později zajišťoval chod labelu Depeche Mode). Jeho přátelé na něj vzpomínají jako na chlápka podobného typu ala Gary Numan. Byl vždy multi-instrumentálním frontmanem co hraje na klávesy, kytaru a všechno ostatní, nejlépe najednou. Ve French Look hrál Martin na klávesy v pozadí, a doplňoval je urostlý chlapík Paul Redman, který se dostal do kapely protože vlastnil hned několik syntezátorů, a taky byl dost silný na to aby je unesl.

Všichni se navzájem vesměs dobře znali, avšak objevila se i méně známá tvář, která se vmísila do zvuku French Look. Při jedné zkoušce ve Woodlands School se objevil na pozvání Vince Clarka hubený mladík, bývalý pankáč Dave Gahan, a začal spolu s nimi zpívat cover písně "Heroes" od Davida Bowieho. Byl to jen spontánní jam, ale dosavadní zpěvák Clarke, který nesnášel být moc v popředí, si pomyslel "Jo, ten vypadá v pohodě, mohli bysme ho dostat do kapely!". Gahan vlastně nikdy nebyl na konkursu do Composition Of Sound. Mohl tam prostě být, pokud chtěl. Clarke ho pozval na jeden jejich koncert ve Scamps (Southend), kde hlavní hvězdou byla jedna z Bamontových bokovek - School Bullies.


Vystoupení Composition Of Sound nezačalo moc dobře, když Fletcher, pověstný svojí nemotorností, zakopl a vyhodil kabely ze všech zesilovačů s výjimkou vlastního, a zůstal hrát sólo na basu během prvních pár písní. Perryho mladší bratr Daryl pamatuje na koncert takto : "To bylo v dubnu nebo květnu 1980, tou dobou jsem nějak končil školu. Brácha tehdy měl jako support Composition Of Sound. Tehdy to ještě nebyla čistě elektronická kapela - Fletch hrál na basu, Martin na klávesy a Vince měl kytaru a zpěv. Dave Gahan tam byl vlastně taky - koukal na ně z hlediště. Hráli spoustu věcí co potom nahráli už jako Depeche Mode : Photographic, Ice Machine, a pár instrumentálek..."Composition Of Sound
Jednou došlo k situaci, kdy Composition Of Sound předskakovali French Look, v St. Nicholas School. Martin Gore po úvodním vystoupení prostě jen "převlékl kabát" a hrál s druhou kapelou. Byl to rovněž první koncert, kde se pěvecky představil Dave Gahan. Pobledlý a nervózní zpěvák si musel dát pár piv, než dostal odvahu vyjít na jeviště. Jeho jedinou předchozí zkušeností bylo veřejné vystoupení na akci Armády Spásy, když mu bylo osm let. Poté pokračovali French Look, a hned v průběhu prvního songu se pohádali Rob Marlow a Paul Redman, takže koncert zkrachoval, protože druhý zmiňovaný odmítl hrát na klávesy. Nebylo divu, že se po téhle události French Look rozpadli.

Daryl Bamonte popisuje koncert Composition Of Sound jako "...povedenou show! Byli jsme ohromeni, protože Dave okamžitě přitáhl zástupy svých známých ze Southendu. Najednou tam ve školní hale stálo s místními dětmi ještě třicet nebo čtyřicet novoromantických "podivínů". Ukázalo se, že Vince udělal dobrou volbu."

Dave Gahan se narodil v Eppingu 9. května 1962 a stejně jako ostatní, měl náboženskou výchovou. Hlavně díky rodině z matčiny strany, kteří se angažovali v aktivitách Armády Spásy. Na rozdíl od jeho kamarádů v nové kapele Gahan však chození do kostela zcela odmítal, a po vyhození z nedělní školy trávil čas ježděním na kole po okolí.

Jeho otec z domova odešel když byl ještě malý, a jeho matka poté přesunula zbývající rodinu (Dave, jeho sestra Sue a bratři Peter a Philip) do Basildonu. Dave : "Máma se vdala, a já se vždycky domníval že můj otčím je skutečný otec. Zemřel když mi bylo sedm." Když ale bylo Gahanovi deset let, jednoho dne přišel domů a objevil že...: "V domě byl nějaký cizí člověk. Máma mi ho představila jako mého skutečného otce. Vzpomínám si že jsem brečel že to není možné, že můj pravý otec je mrtvý. Byl jsem velmi rozrušený, a my všichni jsme pak mezi sebou rozpoutali pěknou hádku, protože jsem si myslel, že mi to měli říct už dávno. Až později jsem si uvědomil, jak těžké časy to pro mámu byly. Příliš jsem jí nepomáhal, když jsem se neustále dostával do problémů."

Mladý Dave začal chodit za školu, a třikrát skončil u soudu pro mladistvé za sprejerství, vandalismus a kradení aut. "Byl jsem pěkně divoký. Miloval jsem to vzrušení, zvuk burácení motorů a houkání když tě pronásleduje policie. Když stojíš schovaný za zdí, srdce ti divoce bije a říkáš si : dostanou mě? Moje máma pro mě prolila hodně hořkých slz."


 
Dave Gahan 1980 / Dave s matkou a sourozencem
Jako znamení své přehnané rebelie si nechal udělat již ve 14 letech první tetování. Provedl mu ho jakýsi starý námořník jménem "Clive", když mu okolo krku udělal tečkovanou čáru se slovy "sekejte tady". Začal experimentovat s drogami ještě než vyšel ze školy. To vše bylo v ostrém kontrastu s poněkud plachým zbytkem "kostelních" členů Composition Of Sound.

"Měl jsem spoustu kamarádů, spoustu lidí se kterýma jsem mohl vyrazit ven. Tolik, že jsem si mohl vybírat podle typu nálady. Drsňáky, feťáky, či jen holky. Šli jsme ven celá banda, a koupili si velký pytel amfetaminů. Chtěli jsme jet do Londýna, tam pařit celou noc na parties, a pak ráno chytnout první vlak z Liverpool Street do Billericay. Domů to byla zatraceně dlouhá cesta."

Co se týče sexu, tak Gahan tvrdí, že "byl zaučen velmi rychle", díky kamarádkám své starší sestry už okolo svých 13 let. Školu opustil v červenci 1978, přičemž za školou strávil většinu posledního roku. Příštích několik měsíců tento sebevědomý mladík prošel sérií krátkodobých zaměstnání (tvrdí že jich vystřídal asi dvacet), jako třeba doplňování zboží v supermarketu, prací na stavbě, či balicí práce v továrně na parfémy Yardley. "Přinesl jsem domů dobré peníze, nějaké dal mámě, a pak šel do barů a klubů, kde jsem se poflakoval a utratil zbytek. Nakonec jsem si uvědomil že nemám žádné pořádné povolání, takže jsem chtěl zkusit práci jako instalatérský učeň v Nord Thames Gas. Můj poradce z vazby (tzv. probační úředník) mi radil, abych byl u pohovoru upřímný, a řekl že mám sice záznam v trestním rejstříku, ale že jsem se polepšil, chci řádně pracovat a tak dále blabla... Samozřejmě že jsem kvůli tomu tu práci nedostal. Vrátil jsem se zpátky a zdemoloval probační úřad."pokračování příště

(zdroj: Depeche Mode Biography by Steve Malins)
-sin-


Celý seriál : 30 let Depeche Mode


Pridat.eu


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


Helča :

24. dubna 2010, 23:46     

Ve článku je chyba jak barák. „Máma se oženila…“


sinus :

25. dubna 2010, 00:58     

pardon dámy, už opravuju :o


Somebody :

25. dubna 2010, 02:38     

No toto:D, jinak pekny:)

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků