Erfurtský mejdan s Depeche Mode


Koncert Depeche Mode v Erfurtu se stal lákadlem i pro několik výprav fanoušků z Čech. Naše pražsko-ostravsko-severočeská banda si datum 28.11. rovněž označila v kaledáří černým fixem. A pak konečně nastává kýžený den, a nabíráme kurz směr Německo...
Vyrážíme zájezdem Prahy v deset ráno, abychom byli před halou dostatečně včas. Hala v Erfurtu totiž nemá lístky s kategorií "sektor pod pódiem", a tak se tento prostor zaplňuje způsobem "kdo dřív přijde, ten dřív mele". Ukazuje se, že to nebylo přecenění situace. Již od druhé hodiny odpolední stojí před halou slušný zástup lidí. Jde se čekat. Počasí je naštěstí příznivě nakloněno, svítí sluníčko a ani není moc zima.

Okolo šesté se otevírají brány, lépe řečeno jedna jediná brána do haly, a zaujímáme pozice kousek vlevo od mola. Erfurtská Messehalle je docela malinká, spíš takový větší sál, bez tribun, pouze s ochozem nahoře. Nikde ani jedno sedadlo, všude se stojí. To přináší naději, že by mohla vzniknout dobrá atmosféra. Takový menší sál má svoje výhody, ohlas diváků se tolik neztrácí v prostoru jako u velkých stadionů, a koncert je více jakoby "semknutější". V podstatě rozměrnější domácí mejdan.

Začíná hrát předkapela. Soulsavers jsem úmyslně dopředu neposlouchal, říkal jsem si že to bude stačit naživo. A musím říci, že se jednalo o příjemné přakvapení. Tak trochu temnější U2, nebo chcete-li optimističtěší The Cure, s hlubokým hlasem zpěváka, který měl momenty připomínající první sólovku Davida Gahana. Toť stručná dojmová charakteristika. Pro mé uši se jednalo o milé zkrácení čekání na Depeche Mode.

O další spíše vtipné zabavení se postaral jeden segment obřího LED panelu, který ne a ne se rozsvítit, a tak na obraze vznikl nepěkný černý čtvereček. Technik zavěšený na laně se snažil problém opravit za všeobecného fandění stojících diváků. Nakonec se podařilo segment vyměnit za funkční, což hala ocenila bouřlivým jásotem. Jak málo stačí k depešácké radosti :).

Poměrně malé pódium dalo vyniknout rozměrům "magického oka", které se zdálo v porovnání se stagí opticky větší, a projekce na něm výborně vynikly. Koncert se rozjíždí, a místní fans rozhodně nezůstávají pozadu. Jak poznamenal Fletch, Německo je hlavně "tleskací národ", a skutečně sborové vytleskávání a skandování doprovázelo každý song, včetně zpívaných refrénů a dozpěvů po písničkách. Dokonce i tradičně poněkud "zaseklá" Hole To Feed jela na plné obrátky. To už Dave zdraví "Good Evening Erfurt!"

Martin tentokát nepřišel s žádným experimentem, ale dvojice Insight/Home potěšila. Dozpěv "you've got to give love..." po skončení prvně jmenované písně pokračoval i dlouho po doznění, stejně jako jako bezeslovný nápěv po Home. Ten zastihl už i příchod Davida, který si pár taktů ještě s fanoušky zadirigoval.

Za sebe můžu říct, že nejvíc jsem si užil písně z nového alba, které jsou čerstvé a neoposlouchané, a navíc naživo mají úplně jiný rozměr než z víceméně komorní atmosféry alba. Třeba taková Miles Away v koncertním podání je lahůdka. Člověk sice může shlédnout tisíc videí na youtube, ale stejně je to v reálu nakonec úplně o něčem jiném.

Když už jsme tu nedávno propírali "perličky" - tu máme hned jednu : při World My Eyes došlo ke kontaktu Davida s fanoušky, kdy podal z mola komusi ruku a pozdravil (video).

Policy Of Truth proběhla s klasickou "balónkovou akcí", korespondující s projekcí na pódiu. Tato akce se stává už určitým koncertním koloritem "Politiky" na tomto turné. Určitě by stálo za to zauvažovat o této akcičce i při pražském vystoupení Depeche Mode. Opravdu stačí málo - nad sektorem pod pódiem létalo nějakých 30 balónků, a vypadalo to velice efektně. Takže Češi, nenechme se v lednu zahanbit :).

Finální depešácké hymny ke konci koncertu jsem již spíše v klidu podupával a vychutnával var publika. Dostavilo se vysílení po osmihodinovém stání, ale právě včas. Kytarová vyhrávka, která je Martinovým mrknutím tam nahoru na Johnnyho Cashe, ohlásila že nastává poslední pusa na rozloučenou - Personal Jesus. Díky chlapci za show! Člověk na vás může jít třeba dvacetkrát, a stejně to nikdy nezevšední.-sin-FOTKY

VIDEA


Setlist :


In Chains
Wrong
Hole To Feed
Walking In My Shoes
It's No Good
A Question Of Time
Precious
World In My Eyes
Insight
Home
Miles Away / The Truth Is
Policy Of Truth
In Your Room
I Feel You
Enjoy The Silence
Never Let Me Down Again

One Caress
Stripped
Behind The Wheel
Personal Jesus


Zpět na seznam koncertů


    Zpět na hlavní stránku     


Komentáře (nové dole):


petak2 :

29. listopadu 2009, 22:37     

Mě to čeká v úterý a ve čtvrtek


dmsedy :

30. listopadu 2009, 10:42     

Koncert suprový ,skvělá atmosféra,prostě mejdan,díky všem


BarrelOfAGun :

30. listopadu 2009, 11:27     

Byla to naprostá nádhera! Pořád mám to Německo v hlavě.


BarrelOfAGun :

30. listopadu 2009, 11:36     

Sine: Zapomněl jsi na perličku že Gahan spletl text při Stripped a přestal na chvilku zpívat ve druhý sloce. Vy jste si toho fakt nidko při koncertu nevšiml…? Koukal jsem na to na youtube a potvrdil jsem si že jsem měl pravdu…


sinus :

30. listopadu 2009, 11:48     

Honzo, já vím, bavili jsme se o tom, ale když jsem na to koukal zpětně na youtube (tohle video, čas 1:45 http://www.you­tube.com/watch?… ) , a tam to vypadá že nic nějak zvlášt nespletl (zpívá to co tam má být – „Let's get away…“ , a pak to „just for one day“ nechá jakoby dozpívat diváky.


dmsedy :

30. listopadu 2009, 12:39     

pár fotek z mobilu:
http://dmsedy­.rajce.idnes.cz/…2009_Er­furt/


fan4dm :

30. listopadu 2009, 23:46     

Zajímavý postřeh….Michale, já se schválně ze zvědavosti na to video kouknul a, opravte mě tedy jestli se pletu, mám dojem že v tomhle místě (tady už zpíval druhou sloku, není-liž pravda?) by už měl Dave zpívat „where everything's ou­rs….for a few hours…..“ ;)


sinus :

1. prosince 2009, 00:10     

No jo…Tak na tom asi něco bude Míro…:)


BarrelOfAGun :

1. prosince 2009, 09:33     

Přesně tak on už měl zpívat druhou sloku což se nestalo, proto se zasek otočil se a usmál se na Martyho a nechal to dozpívat publikem…


DMO9 SIMAN :

2. prosince 2009, 21:22     

SUPERRRRRR DEPEŠACI JSOU NEJ.nove album je skvělé.koncert praha taky moc dobrý.


Krieger :

7. prosince 2009, 09:26     

Byl to skvělý koncert a publikum bylo také výborné což na německých koncertech nebývá vždy zvykem!!!

Přidej komentář :

Toto není spam.
Výpis všech článků